Lolland Færgefart vil forsøge at gennemføre en sejlads

Foto: Mogens Warrer, arkivfoto

Men man regner dog med at indstille sejladen igen bagefter.

Offentliggjort Sidst opdateret

Lolland Færgefart vil ved 14-tiden forsøge at gennemføre en tur fra Kragenæs til Fejø med færgen Christine, men kan allerede nu sige at sejladsen derefter igen forventes indstillet. Der har ikke været færgeforbindelse siden 16.30 i går, mens Femø sidst har haft færge klokken 13 i går.

Vinden er langsomt aftagende, og er gået mere over i nordvest. På Tårs-ruten sejles der, dog ikke helt uden forsinkelser. Det blæser i øjeblikket omkring 17 sekundmeter.

Vandstanden stiger både nord og syd for Lolland. Siden i morges er vandstanden ved Rødbyhavn nu steget cirka en meter, og i Bandholm står vandet nu 95 centimeter over normalen. Der ventes yderligere stigende vandstand ved nordkysten i løbet af dagen op til cirka 140 centimeter over normalen.