Lollik får central rolle i tv-indsamlingsshow
Foto: Per Klaaby, arkivfoto
Per Klaaby, arkivfoto
Jan Erik Krøyer fra Kastager, der har været nødhjælpsarbejder i Sydsudan, får en central rolle på fredag ved Danmarks-indsamlingen til fordel for Afrika.
Den tidligere forstander for Pederstrup Efterskole, Jan Erik Krøyer, får en vigtig rolle, når DR1 i aften sender det store indsamlingsshow for Danmarks Indsamlingen.
Jan Erik Krøyer har fået til opgave at være produktionsleder på den del af showet, der skal sendes direkte fra en SOS Børneby i det borgerkrigshærgede østafrikanske land, Rwanda.
- Jeg er mest spændt på vejret, siger Jan Erik Krøyer, der frygter en østafrikansk regnfront. Han forklarer, at han er valgt, fordi han er god til at finde en plan B, hvis produktionen kræver 27 lamper på en halv time og det tager en time at finde en elektriker med to lamper.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde