Lynnedslag lammer flyveplads
Arkivfoto Foto: Jan Knudsen
Jan Knudsen
Den lokale flyveplads på Lolland kan kun modtage fly i dagtimerne efter lynnedslag.
Under det voldsomme tordenvejr tidligere på ugen, slog et lyn ned i radiomasten på Lolland-Falster Airport, og ødelagde flyvepladsens tekniske udstyr.
Det er gået ud over både radio, meteologiske station, bane- og landindslys og den teknik, der styrer belysningen.
Det betyder, at flyvepladsen kun fungerer som i weekenderne, hvor den er ubemandet. Der kan således nu kun landes i dagslys, og flyvepladsen kan eksempelvis ikke hjælpe piloterne med oplysninger om de lokale vejrforhold.
- Meget ubelejligt, siger formanden for Lolland-Falster Airport, Hans-Ole Sørensen, om uheldet.
Flyvepladsen er selv-forsikret - der er ingen erstatning at hente.
Og netop nu står pladsen overfor en opgradering af det tekniske udstyr: Ejerkommunerne Guldborgsund og Lolland skal i august tage stilling til den bevilling, der kan modernisere pladsen, og gøre den mere brugbar for erhvervslivet.
- I den situation er vi naturligvis ikke interesseret i at bruge for mange penge på reparationer af udstyr, der alligevel skal skiftes ud, siger Hans Ole Sørensen.
Foreløbig henter flyvepladschef Hans Mouszynski tilbud hjem på de eventuelle reparationer.
Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker