Madens Folkemøde udsat

Foto: Jan Knudsen/Arkiv

Årets udgave af det store mad-folkemøde på Engestofte Gods er udsat på grund af coronarestriktionerne.

Offentliggjort Sidst opdateret

2021-udgaven af Madens Folkemøde på Engestofte Gods ved Sakskøbing kommer ikke til at finde sted i midten af juni som oprindeligt planlagt. I stedet er det rykket til 24.-25. september, oplyser foreningen bag folkemødet.

Årsagen til flytningen er coronarestriktionerne, som arrangørerne ikke føler sig sikre på vil være ophævet i tilstrækkeligt omfang midt i juni.

- Vi har løbende fulgt planer og kigget på prognoser for genåbningen. Og vi var næsten sikre på, at vi til sommer kunne samle hele Fødevaredanmark til Madens Folkemøde i de fantastiske rammer på Engestofte Gods.

- Desværre vurderer vi nu, at genåbningen måske ikke når så langt, at folkemødet kan gennemføres til sommer og med den styrke, vi synes det fortjener. Derfor flytter vi dette års Madens Folkemøde til 24. og 25. september, siger Mette Touborg, formand i Foreningen Madens Folkemøde, i en pressemeddelelse.

Planlægningen af folkemødet er allerede i fuld gang, men nu får arrangører og deltagere altså lidt længere tid til at forberede sig.

- Skal folkemødet være en succes, kræver det også, at vi kan samle både jordbrugere, producenter, kokke, foodservice, medie- og madfolk, politikere og ikke mindst danskerne til snakke og oplevelser på Engestofte Gods.

- Samtidig er det en svær tid for branchen, og vi håber, at de efter sommeren igen kan finde tid og overskud til at deltage, siger Mette Touborg.

Flytningen betyder også, at fristen for at tilmelde sig Madens Folkemøde er rykket til 1. juni.