"Rejsegilde" på Litle Big Apel Madskole på Torvegade i Sakskøbing. Foto: Anders KnudsenAnders Knudsen
BILLEDSERIE: Åbningen af Sakskøbing Madskole lokkede massevis af nysgerrige til.
Christina OberschelpChristinaOberschelp
OffentliggjortSidst opdateret
Godt nok åbnede dørene, men det var alligevel ikke en helt officiel åbning, da Sakskøbing Madhus i går eftermiddag bød indenfor i byens nye madskole i Torvegade.
- Vi kalder det et “rejsegilde”, for vores ven Claus Meyer ville rigtig gerne være med til åbningen, men han sidder jo i New York, så vi venter med det, til han kommer hjem, indledte Birte Aagaard fra foreningen The Little Apple, som blandt andet står bag projektet Sakskøbing Madhus, der inkluderer gårdbutikken på Torvet og nu også madskolen.
I dagens anledning indviede to af Meyers bagere flokken i kunsten af at lave syndige kanelsnurrer og lidt sundere ølandsboller, og her gik både børn og voksne til værks.
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde