Tre meget forskellige skibe lå til kaj under lørdagens arrangement, "Najaden", "Johanne" og "Lady Dora". Foto: Jan KnudsenJan Knudsen
BILLEDSERIE: Nakskov Havn sydede lørdag af liv. Arrangementet "Vild med Vand" havde flot premiere.
John KarlsenJohnKarlsen
OffentliggjortSidst opdateret
NAKSKOV Var de det ikke i forvejen, havde de mange gæster på havnen i Nakskov hele lørdagen rig mulighed for at blive "Vild med Vand".
En styregruppe havde siden september sidste år arbejdet på at skabe et større arrangement på havnen, og lørdag løb det hele af stablen med imponerende mange aktiviteter.
- Jeg synes, det hele klappede, som det skulle - selv om vi naturligvis godt kunne have ønsket os bedre vejr, siger Jørgen Petersen fra styregruppen.
Han er taknemmelig for det store arbejde, mange har lagt i arrangementet, og kan allerede nu sige, at "Vild med Vand" vender tilbage igen næste år.
Der var til lørdagens dag på havnen samlet en mangfoldighed af foreninger, projekter og aktiviteter.
Annonce
Her var der således mulighed for at være med til at lave en havfrue, at få vind i håret ombord på patruljefartøjet "Najadens" hurtige gummibåd eller få en fortælling om det noget mere adstadige skib "Lady Dora" med en dampmaskine ombord.
Også et par kommunale projekter mødte op på havnen for blandt andet at demonstrere Jumping Fitness.
- Og så var vi jo så heldige, at det passede med "Najadens" besøg i Nakskov, siger Jørgen Petersen.
Kommunens adoptionsskib, patruljefartøjet "Najaden", inviterede til åbent skib. Foto: Jan KnudsenJan Knudsen
Naturvejleder Klaus Bek Nielsen imponerede med at tage en krabbe i munden. Foto: Jan KnudsenJan Knudsen
Kommunens Center for handicap præsenterede Jumping Fitness - og Frederikke E. og Frederikke P. synes, det var sjovt. Foto: Jan KnudsenJan Knudsen
Brandmuseet kaldte alle mand til pumperne. Pelle og Merle Rasmussen fik ram på alle badeænderne. Foto: Jan KnudsenJan Knudsen
Overalt var der noget at se på - her åbent værksted med dampmotorer. Foto: Jan KnudsenJan Knudsen
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde