Marielyst vil have eget postnummer
4875 er et ledigt postnummer.
Marielyst Grundejerforening vil være med til at gøre Marielyst endnu bedre.
4875 Marielyst. Sådan skal der fremover stå på breve til ejerne af 6.253 sommerhuse og godt og vel 1.000 helårshuse i sommerhusområdet fra Elkenøre i nord til Bøtøskoven i syd. I hvert fald hvis det står til Marielyst Grundejerforening.
Med formand Ebbe Edvardsen og kasserer Per Kamper Hansen i spidsen er der nedsat et udvalg til at arbejde videre med projektet, som PostNord i sidste ende skal sige god for.
- Det har været forsøgt flere gange. Første gang i 1985. Alle gange var der afslag fra Post Danmark. Men nu har småøerne haft mulighed for at få eget postnummer, så vi prøver igen, siger Ebbe Edvardsen.
- Der er mange årsager til, at Marielyst gerne vil have eget postnummer. Det vigtigste er brandingen af navnet Marielyst som et stort og betydeligt område, siger Per Kamper Hansen.
- Men der er også flere praktiske årsager. Når den tyske udlejer får papirerne på sommerhuset, har det en postadresse, der ender med 4872 Idestrup eller 4873 Væggerløse. Ikke et ord om Marielyst! Der er mange eksempler på, at turisterne bliver forvirrede over det.
Læs mere om de forventede fordele ved eget postnummer i onsdagens Folketidende
Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet