Matas flytter op i gågaden

Det er her, at Matas vil komme til at ligge. Foto: Jan Knudsen

En af Nakskovs kendte forretninger, Matas, flytter op i Nakskovs gågade og fordobler butiksarealet.

Offentliggjort Sidst opdateret

Matas, som i dag ligger i Nygade, har lejet sig ind i ejendommen i Søndergade 22, hvor Danske Bank indtil 2013 havde filial i Nakskov. Det bekræfter informationschef Henrik Engberg Johannsen fra Matas A/S i Allerød.

Formålet med flytningen er bedre at kunne præsentere Matas’ varesortiment.

- Vi flytter ind i Søndergade til efteråret efter en ombygning. En nærmere dato kan ikke gives på nuværende tidspunkt, siger Henrik Engberg Johannsen.

Han oplyser, at butiksarealet i den kommende butik i Søndergade 22 i kvadratmeter vil være dobbelt så stort som i Nygade i dag, hvor der er pladsmangel. Parkeringsmulighederne er også bedre.

Butikken i Nygade vil være åben i hele perioden, og Matas forventer at de nuværende medarbejdere følger med til Søndergade.

- Men får vi det udbytte, vi forventer af en større butik og en bedre placering i bybilledet, kan det naturligvis på sigt betyde flere ansatte, siger Henrik Engberg Johannsen.

Læs mere om Matas og flyttet i dagens avis.

Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed