Mere end fordoblet på et år: 299 har søgt julehjælp

Foto: Polfoto

Langt flere lokale har i år søgt julehjælp, viser endelig opgørelse.

Offentliggjort Sidst opdateret

Julen nærmer sig, men flere lokale familier har i år svært ved at få pengene til at række til julemad og julegaver.

I hvert fald er antallet af familier her i kommunen, som har søgt om julehjælp fra Dansk Folkehjælp, mere end fordoblet sammenlignet med sidste år. Det viser Dansk Folkehjælps endelige opgørelse, efter ansøgningsfristen udløb i sidste uge.

I opgørelsen kan man se, at den humanitære organisation i år har fået 299 ansøgninger om julehjælp fra familier i Guldborgsund Kommune.
Sidste år fik organisationen 135 ansøgninger fra familier her i kommunen. Antallet af lokale ansøgere er dermed steget med 121 procent.

På landsplan har Dansk Folkehjælp i år fået 15.482 ansøgninger mod 8.000 sidste år - det er en stigning på 93 procent. For at kunne få julehjælp fra Dansk Folkehjælp skal man være enlig forsørger på offentlig forsørgelse med hjemmeboende børn under 18 år.
Ifølge opgørelsen har især kontanthjælpsmodtagere berørt af den nye kontanthjælpsreform søgt.

Ud af de 299 lokale ansøgere har 139 personer angivet, at de er på kontanthjælp. 122 personer angiver, at de er berørt af den nye kontanthjælpsreform, som medførte et loft på ydelseskroner, man kan få fra det offentlige.

72 personer angiver, at de er berørt af reformens 225-timersregel, som betyder, at man bliver trukket i kontanthjælp, med mindre man kan dokumentere mindst 225 timers arbejde på et år.

Målt på antallet af ansøgere overgås Guldborgsund Kommune blandt de 17 kommuner i Region Sjælland kun af Slagelse Kommune, hvor der bor 78.000 mennesker. Her ansøgte 330 familier.

Du kan læse mere om julehjælpen i torsdagens udgave af Folketidende.

Klik her for at læse Folketidende på PC

Klik her for at læse via en mobil enhed