Minister: LF skal ikke kompenseres
Økonomi- og indenrigsminister Simon Emil Ammitzbøll-Bille (LA). Foto: Liselotte Sabroe, arkivfoto
Scanpix/Liselotte Sabroe
Samråd om millionfejl tirsdag.
Hvis Guldborgsund og Lolland kommuner har sat næsen op efter at få en kompensation for de langt over 200 millioner kroner, de er gået glip af i udligning, må de tro om.
På et lukket samråd i går afviste økonomi- og indenrigsminister Simon Emil Ammitzbøll-Bille (LA) i hvert fald den mulighed.
- Så skal man tvinge regeringen, og det ved jeg ikke, om der er opbakning til. Men vi synes jo, det er møguretfærdigt i forhold til de kommuner, der ikke har fået det, de skulle have haft, siger det lokalt valgte folketingsmedlem Lennart Damsbo-Andersen (S), der deltog i samrådet.
Han fortæller, at den socialdemokratiske gruppe i eftermiddag (onsdag) skal drøfte, om den vil kræve en bagudrettet kompensation.
På samrådet lovede ministeren til gengæld, at der vil blive taget hånd om problemerne fremadrettet.
Når Folketinget i år skal vedtage et nyt udligningssystem, som skal virke fra 2019, skal der altså ske en mere korrekt beregning af, om udlændingene i en given kommune er en økonomisk byrde eller gevinst for kommunekassen.
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker