Movia bøjer sig: Trykte køreplaner vender tilbage
Foto: Anders Knudsen, arkivfoto
Anders Knudsen, arkivfoto
Movias bestyrelse har besluttet, at de trykte ruteplaner kommer op ved stoppestederne igen - og trykte køreplaner vender også tilbage i busserne.
Længere tids massive protester fra passagerer, ældreorganisationer og andre har nu haft effekt. Trafikselskabet Movias bestyrelse har onsdag besluttet at genindføre de trykte køreplaner ved busstoppestederne samt at placere trykte køreplaner i busserne.
Køreplanerne blev fjernet for et stykke tid siden for dels at give passagererne en mere præcis service, fordi den digitale køreplan følger bussernes faktiske fremfærd. Men beslutningen blev ifølge Movia-bestyrelsesmedlem Michael Smed, borgmester i Vordingborg Kommune, også truffet, fordi kommunerne har pålagt Movia at bruge færre penge på administration.
Men nu har bestyrelsen altså besluttet at gå tilbage til de trykte køreplaner igen. Det oplyser Movias bestyrelsesformand Kirsten Jensen til Ekstra Bladet.
- Det, vi har hørt og læst er, at nogle savner at få køreplanerne op ved stoppestederne. Og så er der også nogle, der savner at få hurtig information om køreplanen udover sms-muligheder, hjemmesiden, Rejseplanen og alle de andre muligheder, vi har. Så det imødekommer vi også her.
- Det gør naturligvis indtryk på os, når der er nogle, der bliver usikre på, om de kan få det at vide, som de har brug for. De allerfleste er jo med via deres telefon eller har forberedt sig hjemmefra, men der er stadig nogle, som synes, at de har brug for anden information, og dem imødekommer vi nu med den beslutning, bestyrelsen har truffet i dag, siger hun.
Køreplanerne kommer op snarest muligt, siger Kirsten Jensen.
Ifølge en pressemeddelelse fra Movia forventes de sidste køreplaner at være tilbage ved stoppestederne i løbet af sommeren. Indtil da kan man tage et print af bussens køreplan i bussens folderholder. De stoppesteder, som ikke har digitale informationsskærme vil blive prioriteret først, oplyser selskabet.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned