Muslimsk gravplads på vej til Gedesby
Yusuf Soudari-Hansen har på vegne af "World Life Center" søgt om tilladelse til at anlægge gravpladsen ved ejendommen på Gammel Landevej 1. Foto: Arkivfoto: Anders Knudsen
Arkivfoto: Anders Knudsen
Guldborgsund Kommune har givet landzonetilladelse til en gravplads i haven ved World Sufi Foundation.
En ny gravplads kan være på vej i haven ved ejendommen Gammel Landevej 1 i Gedesby.
Guldborgsund Kommune har netop givet gravpladsplanerne den landzonetilladelse, der skal til, for at projektet kan komme videre. Den næste tilladelse, der er brug for, er fra Kirkeministeriet.
Gravpladsen skal anlægges i haven ved huset, som den muslimske World Sufi Foundation igennem flere år har ejet og som bruges af foreningen “World Life Center”.
Landzonetilladelsen er givet til en gravplads i græsplænen udformet i “havelignende stil”. Kommunen stiller derudover krav om, at gravpladsen skal skærmes af med beplantning, og at al trafik ud og ind skal foregå ad den eksisterende markvej og med parkering på grunden. Der må ikke opføres nye bygninger på grunden i forbindelse med gravpladsen.
Læs mere om planerne for gravpladsen i onsdagens udgave af Folketidende.
Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker