Næse til udvalgsformand for million-forglemmelse
Marielyst Torv. Foto: Claus Hansen
Claus Hansen
Glemte at få byrådsbevilling på 5,3 millioner kroner til Marielyst Torv.
Flemming Jantzen (V) fik på Guldborgsund Kommunes byrådsmøde torsdag aften en “næse” for en manglende bevilling i forbindelse med anlægget af det nye Marielyst Torv og strandstrøg.
Byrådet var svært utilfreds med, at det aldrig blev spurgt, da anden etape af projektet blev fremskyndet med et år, og har derfor aldrig givet sin formelle bevilling til en del af regningen på 5,3 millioner kroner.
Således blev sagen allerede taget af dagsordenen på forrige byrådsmøde.
I teknik- og miljøudvalget havde Niels Henriksen forlangt, at de manglende 5,3 millioner kroner skulle gives som en tillægsbevilling, og pengene tages af kassen. Han mente ikke, at det kunne ske som foreslået ved en byggetaktsforskydning mellem dette og næste budgetår, fordi der ikke er sikkerhed for, at byrådet godkender næste års budget i oktober.
Flemming Jantzen har som ansvarlig formand for teknik- og miljøudvalgt været i økonomiudvalget for at forklare, hvad der er gået galt.
Læs i lørdagens udgave af Folketidende, hvilken løsning der er fundet og læs også flere byrådsmedlemmers kritiske kommentarer.
Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned