Naturfrednings-forening kritisk overfor erhvervsområde

Lokale politikere havde svært ved at få armene ned, da der forleden blev givet tilladelse til at udvide Cargo Syds område. Men begejstring er der ikke noget af i Danmarks Naturfredningsforening.Her er man meget kritisk overfor en udvidelse af erhvervsområdet.
- Det er superærgerligt, at Miljøministeriet har givet den tilladelse, siger Nina Larsen Saarnak, der er leder for lokale sager i Danmarks Naturfredningsforening (DN).

Den tidligere VK-regering gav i 2011 kommunerne mulighed for at søge tilladelse til at bygge i kystnærhedszoner. Guldborgsund Kommune søgte en sådan tilladelse til at udvide Cargo Syd. Men så kom SRSF-regeringen til magten og bebudede en revision af planloven. Trods det besluttede miljøminister Ida Auken (F) i sidste uge, at kommunen alligevel godt kunne få en tilladelse.

I DN forstår man ikke, at ministeriet har sagt ja til byggeri nær kysten på Nordfalster.
- Kystlandskaberne er af national interesse, og der er et politisk flertal i Folketinget for at holde dem fri for byggeri, siger Nina Larsen Saarnak. Hun kalder området, hvor Cargo Syd vil udvide, for porten til Falster.

Hun mener, at erhvervsområdet i stedet kan placeres udenfor kystnærhedszonen.
- Der er jo et alternativ nogle få kilometer derfra, nemlig ved Eskilstrup, siger hun.

Nina Larsen Saarnak siger, at DN vil følge sagen fra Nordfalster tæt.
- Vi vil se, hvad muligheder der er, når arbejdet med en lokalplan går i gang, siger Nina Larsen Saarnak.

Offentliggjort Sidst opdateret