Nedbrudt arbejdskøretøj ved Orehoved stopper togtrafikken fra Falster mod København. Foto: Claus HansenClaus Hansen
OPDATERET 08.24: Der er store problemer for togtrafikken fra Falster torsdag morgen. DSB oplyser nu, at togtrafikken genoptages klokken 8.47.
Jakob PoulsenJakobPoulsen
OffentliggjortSidst opdateret
Et nedbrudt arbejdskøretøj ved Orehoved har torsdag morgen givet DSB store problemer med togkørslen fra Nykøbing mod København
I flere timer var det således ikke er muligt for DSB at køre med tog nordpå fra Nykøbing. I stedet blev der indsat togbusser mellem Nykøbing F. Station og Vordingborg Station.
Men kort før klokken 8.30 oplyser DSB, at togdriften genoptages med første afgang fra Nykøbing mod København klokken 8.47 med ankomst klokken 10.26 til København H.
Og den modsatte vej er første tog kørt klokken 8.09 og ventes fremme i Nykøbing klokken 9.59.
Tidligere på morgenen kørte togbusserne helt til Ringsted.
Annonce
DSB havde først på morgenen problemer med at skaffe togbusser nok, og derfor kunne der opstå et hul i trafikken fra klokken 05.30 og frem, oplyste man. Det skyldtes, at der skulle køres togbusser helt fra Slagelse.
Seneste artikler
Forbund advarer om alvorlige SFO-besparelser
- Der er sprængstof i den sag her
Langholt-lukning: Det gør Lolland Kommune nu
Spærring af bro forlænget med en måned: Her er årsagen
Det, han så som dreng, fulgte ham resten af livet
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker