Margrethevænget, Maribo. Foto: Anders KnudsenAnders Knudsen
Et ”ja” fra ministeren betyder, at arbejdet kan gå i gang med nedrivning af Margrethevænget.
Palle Nevad FrandsenPalleNevad Frandsen
OffentliggjortSidst opdateret
Nu kan boligselskabet endelig få sat skub i de planer, der i første omgang vil betyde en nedrivning af de fire blokke med 111 lejemål, men siden byggeriet af 37 rækkehuse på fundamentet af blokkene.
- Foden hviler nærmest på speederen på entreprenørmaskinerne, og jeg regner med, at vi i løbet af næste måned kan begynde nedrivningen, siger formanden for Lolland almennyttige Boligselskab, Helen Siegvardsen.
Fordi forsinkelsen højest kommer til at dreje sig om få uger, forventer formanden, at de 37 nye rækkehuse vil holde tidplanen.
- Det er slet ikke urealistisk, at indflytningen vil kunne finde sted i løbet af sensommeren 2017.
Fem entreprenører har givet tilbud på opgaven, hvor nedrivningen er udbudt i hovedentreprise mens byggeriet af rækkehusene er udbudt som totalentreprise, men det endelige valg af entreprenør er ikke foretaget endnu.
Annonce
Alt har stået stille, fordi man i boligselskabet ikke vidste, hvor længe der ville gå, inden en tilladelse til nedrivning kom i hus.
- Så sent som i tirsdags talte vi om, hvor længe vi ville kunne holde os kørende, hvis ikke der skete noget fra ministeriets side, forklarer Helen Siegvardsen.
Boligafdelingens samlede gæld har for længst oversteget tolv millioner kroner, men fordi Landsbyggefonden har sagt god for projektet, stiger huslejen ikke i de 37 nye rækkehuse - samtidig med at boligafdelingen bliver gældfri og får mere attraktive huse.
Læs mere om Margrethevænget i torsdagens udgave af Folketidende.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned