Nu kommer de store vindmøller som Kappel frygter

Møllerne på billedet er kun 30 meter, de nye bliver helt op til 180 meter. Foto: Mogens Warrer

Flere års kamp er slut, beslutning er taget og møllerne kommer til Kappel.

Offentliggjort Sidst opdateret

Et planlagt informationsmøde i Kappel Forsamlingshus i aftes udviklede sig til en mere end tre timer lang storm mod firmaet European Energy, som vil opstille syv store test-vindmøller syd for Kappel.

Det var her, Dong efter års forarbejde opgav sit projekt i 2012. Man var træt af at vente.

Kappel Forsamlingshus var fyldt, og tilsyneladende er det ikke rigtig gået op for alle beboerne, at møllerne ikke kan stoppes. Lokalplan og vvm-redegørelse er godkendt, også i klageinstanserne, i projektet, der begyndte for 15 år siden.

Ole Asmussen tolkede frustrationen i sin sidste sætning:

- Hvad kan vi borgere gøre for at stoppe dette projekt?

Svaret er “intet”, men det druknede vist i mødelarmen.

Kendsgerningen er, at der inden for godt et år vil stå syv store møller.

Fem i en bue langs diget syd for Kappel, og to bag de andre. Én på 180 meter, to på 175 meter og fire på 151,5 meter. Alle Vestas-møller af serie v-117, men en nyudviklet 3,6 megawatt mølle, en såkaldt serie 0, som altså ikke er i produktion endnu. Opstillingen begynder lige så snart byggetilladelsen foreligger.

Beboerne i kommunen vil blive tilbudt at købe andele på 20 procent.

Læs mere om mødet i fredagens udgave af Folketidende.


Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed