Nu realiserer Michael sin drøm

Efter at have drømt om det i flere år åbner Michael Kaup Pedersen i dag egen tøjbutik i Store Kirkestræde. Foto: Anders Knudsen

Byens nyeste forretningsdrivende realiserer flerårig drøm om at være sin egen chef

Offentliggjort Sidst opdateret

I dag får byens herretøjsbutikker en ny konkurrent, og byens handlende et nyt alternativ, når der skal købes herretøj.

Det gør de, når 40-årige Michael Kaup Pedersen åbner tøjbutikken Kaup & P i Store Kirkestræde.

Torsdag formiddag går han rundt og gør klar i lokalerne, som tidligere husede et solcenter.

Båsene er revet ned, lokalerne renoveret, og nu hænger der trøjer, T-shirts og skjorter på knagerækker langs de hvide vægge, mens spredte bunker af indpakket tøj på gulvet og tildækkede ruder vidner om, at den sidste klargøring mangler før åbningen.

- Vi mangler den sidste indretning og får mere tøj senere i dag, men fra i morgen (fredag) bliver der fuld knald på, siger Michael Kaup Pedersen.

Efter en årrække i København flyttede han i 2014 tilbage til Nykøbing sammen med sin familie.

Han er opvokset her og i sin tid udlært i en sportsforretning i Nykøbing, men har de sidste mange år arbejdet som limousine-chauffør i hovedstadsområdet.

Men han har længe drømt om at åbne et sted i hjembyen.

Og nu er drømmen gået i opfyldelse.

Læs mere om Nykøbings nye herretøjsbutik i fredagens Folketidende.

Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed