NY AFTALE SKAL ØGE MULIGHEDER FOR UNGE UDEN UDDANNELSE
Pressemøde om modtagelse af fordrevne børn og unge fra Ukraine Man skal holde hånden under de elever, som har haft bumlede skoleforløb, mener børne- og undervisningsminister Pernille Rosenkrantz-Theil (S). Arkivfoto: Olafur Steinar Rye Gestsson/Ritzau Scanpix
“lafur Steinar Rye Gestsson/Ritzau Scanpix
En lang række partier har mandag aftalt at føre penge til FGU, der kvalificerer unge til en uddannelse.
Et bredt flertal i Folketinget har indgået en aftale, der skal føre penge til en række uddannelser med mangel på elever.
Det gælder blandt andet den forberedende grunduddannelse (FGU), der er målrettet unge under 25 år uden en uddannelse ud over folkeskolen eller tilknytning til arbejdsmarkedet.
De skoler omfatter blandt andet de tidligere produktionsskoler og skal forberede de unge på voksenlivet.
- Vi har brug for, at den gruppe af unge, som har haft ret bumlede skoleforløb, får et solidt uddannelsestilbud, siger børne- og undervisningsminister Pernille Rosenkrantz-Theil (S).
En tårnhøj beskæftigelse gør, at institutionerne er under pres, fordi der ikke er nok elever. Mange af dem er i arbejde.
Det er nærliggende at spørge ministeren, hvorfor man skal tilføre penge til uddannelser, der får færre elever.
- Grunden til, at vi uddanner unge mennesker, er, at vi har brug for så mange kvalifikationer som muligt. Vi har brug for, at unge mennesker uddanner sig. Ellers mister vi en hel uddannelsesgeneration, siger hun.
- Det er jo ikke sådan, at vi lukker alle uddannelsesinstitutioner, bare fordi der er mulighed for at få arbejde, siger hun.
Aftalen er indgået mellem regeringen (S), Socialistisk Folkeparti, Radikale Venstre, Enhedslisten, Dansk Folkeparti og Alternativet.
Aftalen omfatter et tilskud på 170 millioner kroner til FGU i 2023.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned