Ny forening skal hjælpe Reventlow Markedet

Tallene på bundlinjen var røde da sidste års regnskab for Reventlow Markedet blev gjort op. Nu skal en ny støtteforening sørge for, at det ikke sker i fremtiden. Det vil de gøre ved at skaffe sponsorpenge fra lokale virksomheder og tilskud fra private og fonde.

- Støtteforeningen har til formål at skrabe penge sammen, så markedet har råd til at lave nye investeringer og have en lille portion penge stående, hvis det går galt, fortæller formanden for støtteforeningen, Henrik Friis.

En række foreninger lægger hvert år omkring 5000 frivillige arbejdstimer i forbindelse med Reventlow Markedet, så deres forening i stedet kan få pengene. Underskuddet sidste år medførte dog, at foreningerne i stedet for en portion penge stod tilbage med en stor regning. Den skal betales tilbage i år, og dermed bliver der heller ikke i år nogen penge til det lokale foreningsliv.

- Vi plejer hvert år at skrabe penge sammen på Reventlow Markedet, og hvis vi ikke har det, så skal vi finde på noget andet eller hæve kontingentet til 2000 kroner, og det tror jeg ikke, at Løjtofte Idrætsforening kan bære, fortæller Henrik Friis, der ud over at være formand for den nye støtteforening også er formand for Løjtofte Idrætsforening.

Hvis markedet oplever endnu et dårligt år, frygter Henrik Friis, at det kan få fatale konsekvenser for Løjtofte Idrætsforening.
- For vores idrætsforening betyder det nok, at vi tænker på at lukke. Det er rigtig dyrt at drive en lille forening, fortæller Henrik Friis.

Derfor opfordrer han folk til at støtte op om årets Reventlow Marked og den nye støtteforening, der i år afholdes fra den 23. august til den 26. august.
- Vi håber, at alle i lokalområdet bakker op ved at sætte penge ind på støtteforeningens konto eller kommer ned på markedet og drikker nogle øl, fortæller Henrik Friis.

På grund af skatteregler så udbetaler Reventlow Markedet hvert år overskuddet ubeskåret til foreningerne, der hjælper til på Reventlow Markedet i stedet for at gemme noget af overskuddet til dårligere år.
- De må ikke have en buffer liggende. Det må støtteforeningen godt, fortæller Henrik Friis.

Hvis du ønsker at give et bidrag til Reventlow Markedets støtteforening kan du skrive til Henrik Friis på henrik@nordlundelavpris.dk.
 

Foto: Per Houby (arkiv)

Efter sidste års store underskud har Reventlow Markedet fået en støtteforening, der skal sikre økonomisk stabilitet.

Offentliggjort Sidst opdateret