Ny forsvarer vil bruge tekniske beviser

Michael Juul Eriksen er ny forsvarer i sygeplejerskesag. Foto: Polfoto/Graversen Anita

Sygeplejerskesagen begynder igen tirsdag i Østre Landsret i Nykøbing - og der er noget at komme efter, siger ny forsvarer.

Offentliggjort Sidst opdateret

- Jeg mener helt bestemt, at der som forsvarer er noget at komme efter i denne sag.
Sådan siger Aarhus-advokaten Michael Juul Eriksen, der fra tirsdag skal forsøge at få sygeplejerske Christina Aistrup Hansen frikendt ved Østre Landsret i Nykøbing.

Den 32-årige kvinde blev som bekendt idømt fængsel på livstid i juni 2016.

Det skete efter, at Retten i Nykøbing fandt hende skyldig i tre drab og et drabsforsøg på patienter på Nykøbing Sygehus i 2012 og 2015.

Under byretssagen havde hun advokat Jørgen Lange som forsvarer. Men i sommer skiftede hun til Michael Juul Eriksen, Aarhus, der er en af landets mest kendte forsvarsadvokater.

-Spændende sag
- Allerede under byretssagen, som jeg fulgte lidt med i, hørte jeg, at hun var interesseret i at få mig som forsvarer. Og efter dommen faldt det så på plads. Det var i juni eller juli, siger Michael Juul Eriksen, som Folketidende mødte i København forleden.

Han sagde ja til at tage sagen af to grunde.
- For det første er det mit arbejde at forsvare folk i retten. Det gælder både i store som i små sager. For det andet synes jeg, at det er en spændende sag, hvor der ikke var noget fældende bevis, men en række af indicier, siger advokaten.

Siden i sommer har han gennemgået dommen fra Retten i Nykøbing. Og han har fundet flere ting, som han vil slå ned på under sit forsvar af Christina Aistrup Hansen.

- Det handler især om de tekniske beviser i sagen. De kan belyses bedre, siger Michael Juul Eriksen.

Læs hvad det er forsvareren vil fremhæve, når sagen starter i landsretten i mandagens Folketidende.

Klik her for at læse Folketidende på PC


Klik her for at læse via en mobil enhed