Ny isenkræmmer i Maribo

Det er en vaskeægte succeshistorie, der gemmer sig bag det brune papir, der er sat op på vinduerne i den gamle Schousen-butik på torvet i Maribo.

Her går 39-årige Line Jørgensen rundt og svinger malerrullen i disse dage. Den tidligere butikschef hos Imerco - i Nykøbing og senest Nakskov - har besluttet sig for, at hun vil have foden under egen disk.
- Imerco har lært mig rigtig meget. Men nu var det på tide at få sit eget, siger Line Jørgensen.

Den nye, store isenkræmmer får det mundrette navn “Byens Isenkræmmer”, og vil ikke høre under nogen kæde.
- Den kommer til at høre under Line, griner hun.

Line Jørgensen har 22 års erfaring som isenkræmmer. Hun blev udlært fra NB Isenkram i Nakskov og bortset fra et lille svinkeærinde som butikschef for den nyopstartede Imerco i Nykøbing, har hun arbejdet i hjembyen. Men nu har hun altså tabt hjertet til Maribo.

Foto: Claus Hansen

Tidligere butikschef i Imerco åbner egen butik i Maribo.

Offentliggjort Sidst opdateret