Nye dagpengeregler forstærker jagt på småjob

Arkivfoto. Foto: Polfoto/Mathias Svold

Nye dagpengeregler tvinger dagpengemodtagere til at arbejde mindst 148 timer for at beholde fuld sats. Det kan betyde, at flere vil søge småjobs som på pizzariaer og i rengøringsbranchen, lyder forudsigelserne.

Offentliggjort Sidst opdateret

De nye dagpengeregler, der træder i kraft lørdag, betyder, at dagpengemodtagere bliver sendt på jagt efter småjob. Det skriver Avisen.dk.

En af de nye regler er en såkaldt ”karensdag" hver fjerde måned. Den betyder, at man som dagpengemodtager bliver trukket i dagpenge hver fjerde måned med et beløb, der svarer til én dags dagpenge.

Man kan dog undgå karensdagen, hvis man mindst har arbejdet 148 timer inden for fire måneder. Det svarer til 20 dages arbejde.

- Vi er spændte på at se, hvor mange der bliver ramt af de nye karensdage efter de første måneder. Jeg tvivler på, om folk er helt klar over det her endnu, siger Verner Sand Kirk, direktør i Danske A-kasser til Avisen.dk.

I april måned var der aktuelt 105.000 dagpengemodtagere. Men på et år kommer langt flere i berøring med dagpengesystemet. I 2016 var antallet af "ledighedsberørte dagpengemodtagere" 268.437 personer, viser tal fra Jobindsats.dk og Danmarks Statistik.

Direktør i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd Lars Andersen er påpasselig med at forudsige effekten af de nye dagpengeregler.

- Men der er da ingen tvivl om, at der vil være en større søgning til de her småjobs. Fordi det er lavet sådan, at man bedre kan bevare sine dagpenge ved at tage småjobs, og man undgår dage uden dagpenge ved at have småjobs, siger han til Avisen.dk.

Indførelsen af karensdage er blot en af mange nye regler som følge af dagpengereformen, der blev vedtaget i 2015. Ifølge aftalen giver karensdagene staten en besparelse på 310 millioner kroner om året.

Men de nye karensdage er ikke dårligt nyt, hvis man spørger vikarbranchen.

Avisen.dk kunne tidligere på måneden fortælle om, hvordan det i stigende grad lykkes for kontanthjælpsmodtagere at finde småjobs, - især på pizzeriaer, grillbarer, restauranter, i rengøringsbranchen og via vikarbureauer.

Det er sket umiddelbart efter, at 225-timers reglen er trådt i kraft i oktober 2016. Den regel betyder, at man kan undgå at blive trukket i ydelse, hvis man arbejder 225 timer om året.

Jakob Tietge er sekretariatschef i Vikarbureauernes Brancheforening i Dansk Erhverv, og han glæder sig over de nye dagpengeregler, som han håber vil øge interessen for vikarjobs.

- Vi har haft en større søgning af kontanthjælpsmodtagere til vikarjobs, efter at man indførte lignende regler, og det forventer vi også vil ske på dagpengeområdet, siger han til Avisen.dk.