Nye regler giver pres på Borgerservice

Borgerservice i Nykøbing. Arkivfotoi Biblioteket med taler af Martin Lohse og visning af den nye Nykøbing film/sang Foto: Claus Hansen

Mange vil for tiden have fornyet kørekort og pas, og det kræver en tur til Nykøbing, hvor Borgerservice er under pres.

Offentliggjort Sidst opdateret

Ældre fra hele Guldborgsund Kommune strømmer i denne uge til Borgerservice på Hovedbiblioteket i Nykøbing for at få fornyet kørekortet, efter kravet om lægeerklæring forleden frafaldt. Og det betyder kødannelse og ventetid.

- Mange har vidst, reglerne kom 1. juli og har derfor trukket fornyelsen for at spare udgiften hos lægen. Mandag havde vi over 400 ekspeditioner (ekspeditioner i alt, ikke bare kørekort, red.), siger Thomas Jensen fra Borgerservice, som anslår, at man på en gennemsnitlig dag har 200 ekspeditioner.

Borgerservice i Nykøbing er det eneste sted i Guldborgsundsund Kommune, man kan få fornyet pas og kørekort.

Læs mere om udfordringerne i Borgerservice i onsdagens Folketidende.

Klik her for at læse Folketidende på PC

Klik her for at læse via en mobil enhed