Nyt stort underskud i Coop: 717 millioner i minus!
Coop Danmark har endnu engang måttet indkassere et driftsunderskud på mere end 700 millioner kroner i 2023. (Arkivfoto).
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Coop Danmark opnåede i 2023 et driftsresultat på minus 717 millioner kroner, hvilket er en lille forbedring
Der er stadig lang vej op til overskud for Coop Danmark.
Dagligvarekoncernen, der blandt andet driver Kvickly, SuperBrugsen og 365 Discount, har lørdag offentliggjort regnskabet for 2023.
Det viser et driftsresultat på minus 717 millioner kroner, hvilket blot er fem millioner bedre end regnskabet for 2022, der var koncernens værste nogensinde.
I en pressemeddelelse kaldes resultatet "stærkt utilfredsstillende":
- Det er påvirket af investeringen i ombygninger, engangsomkostninger til lukning af aktiviteter og nyetableringer, men den underliggende drift er også udfordret og ikke tilfredsstillende, lyder det i meddelelsen.
Samtidig med regnskabsaflæggelsen foretager Coop Danmark en nedskrivning af værdien af sine aktiver.
Dermed ender resultatet efter skat på minus 2,3 milliarder kroner.
Heraf står 365 Discount alene for størstedelen af nedskrivningerne på samlet 1,775 milliarder kroner.
Det er ifølge bestyrelsesformand Jeff Gravenhorst også her, at arbejdet med igen at gøre Coop Danmark til en rentabel forretning skal stå sin prøve.
- Det ændrer ikke på vores tiltro til, at vi skal være stærke og fortsætte væksten i discount, som står for halvdelen af danskernes dagligvareindkøb, og at vi kan gøre det lønsomt.
- Men det vil tage længere tid at skabe balance i 365 Discount - der stadig er en ny kæde - i forhold til, hvornår Kvickly og SuperBrugsen igen giver overskud, siger bestyrelsesformand Jeff Gravenhorst.
Et lille lyspunkt i regnskabet stod de selvstændige brugsforeninger for. De opnåede et overskud på 21 millioner kroner mod et underskud på 192 millioner kroner sidste år.
Den samlede omsætning for Coop og brugsforeningerne endte på 46,6 milliarder kroner uden moms mod 46,9 milliarder kroner i 2022.
Coop Danmark forventer allerede i 2024 en "markant fremgang i driftsindtjeningen", men stadig et underskud.
Coop Danmark er i dag ejet af foreningen Coop amba, som i går godkendte en aftale, der betyder, at energiselskabet OK skyder ny kapital ind i Coop Danmark og får bestemmende indflydelse i selskabet fremover.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde