Otte millioner til bedre kystfiskeri

Foto: HENNING BAGGER/Scanpix Nordfoto/arkiv

Langøs fiskere er forbillede i treårigt projekt, der blandt andet skal sætte kystfiskeri på den politiske dagsorden.

Offentliggjort Sidst opdateret

Større politisk gennemslagskraft og fokus på kystfiskernes logistik og priser på skånsomt fanget fisk.

Det er nogle af de overordnede mål i et treårigt projekt, som den landsdækkende Foreningen for Skånsomt Kystfiskeri, engros- og detailvirksomheden Fiskerikajen og WWF Verdensnaturfonden netop har modtaget cirka otte millioner kroner til fra Villum Fonden og Velux Fonden.

- Kystfiskeriet i Danmark har gennem mange år været politisk syltet. Det er en af de ting, vi arbejder for, siger formand for Foreningen for Skånsomt Kystfiskeri Max Christensen.

Foreningen repræsenterer kystfiskere, der fisker skånsomt som fiskerne fra Langø.

Ifølge foreningen viser beregninger fra Fiskerikajen og Langø Fiskeriforening, at fiskerne på Lolland, Falster og Sjælland kan reducere deres omkostninger med 20 procent og opnå en merværdi på fire kroner pr. kilo fisk, hvis fiskene forarbejdes lokalt.

I forvejen sælges naturskånsomt fisk fra Langø allerede til en højere pris til Fiskerikajen og københavnske restauranter på grund af kvalitet og en skarp bæredygtighedsprofil, lyder det fra foreningen.

Det ønsker foreningen at udbrede til resten af landet med Langøs fiskere og det nyligt etablerede selskab Langø Fisk ApS som forbillede og prøveklud.

Som tidligere nævnt i Folketidende arbejder Langø Fisk ApS for at etablere et fiskepakhus på Langø Havn, hvorfra friskfanget fisk forarbejdes og afsættes.

- Langøfiskerne står godt sammen. Det er et ideelt sted at starte, siger Max Christensen.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra fiskerne ved Langø Havn eller Langø Fisk ApS inden denne artikels deadline.