BILLEDSERIE: Både frivillige og andre på arbejde juleaften.
Martin S. PoulsenMartinS. Poulsen
Peter Levinsen-HansenPeterLevinsen-Hansen
OffentliggjortSidst opdateret
Julemiddag – Det er kanon godt at være på vagt juleaften, for her er så hyggeligt. Alle går med rundt om juletræet, også dem med rollator og kørestol, sagde social- og sundhedsassistent Inge Andersen, som var på vagt på Stokkemarke Plejecenter i julen.
Der var julesang, kaffe og god stemning i Lions Clubs lokaler i Sakskøbing, da frivillige fra klubben sammen med Sct. Georgsgilderne havde arrangeret jul for enlige og enlige ægtepar juleaftensdag om eftermiddagen. For Børnenes Skyld havde 24. december arrangeret juleaften i Nykøbing, Nakskov og Vordingborg for familier med få midler. Martin Ravn, idémanden bag arrangementet, har store planer for organisationen, trods det, at der ikke var fuldt hus til arrangementerne.
Læs om de store ambitioner for næste jule i onsdagens Folketidende, hvor du også kan læse reportager fra Stokkemarke Plejecenter, Lions Club i Sakskøbing og den første jul i det nye statsfængsel ved Gundslev.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned