På genvisit hos dronningen

I sommeren 2016 besøgte dronningen både Knuthenlund og Frederiksdal. På Knuthenlund forelskede dronningen sig i en lille pattegris. Foto: Claus Hansen

Lokale godsejere til koncert hos dronningen.

Offentliggjort Sidst opdateret

Tirsdag havde dronningen inviteret miljø- og fødevaresektoren til koncert og souper på Fredensborg Slot.
Blandt de 150 inviterede gæster var godsejer Susanne Hovmand-Simonsen fra Knuthenlund og godsejer Harald Krabbe fra Frederiksdal Kirsebærvin og begges ægtefæller.

Begge godser besøgte Dronningen i sommeren 2016, hvor hun blandt andet smagte vin fra Frederiksdal og forelskede sig i en pattegris på Knuthenlund.

Den årige koncert med tilhørende souper på Fredensborg er en tradition, hvor gæsterne bliver udvalgt fra en speciel branche. Senest i 2015, hvor turismeerhvervets indsats for Danmark var i fokus.

I år var det repræsentanter fra miljø- og fødevaresektoren.
Foruden dronningen deltog Deres Kongelige Højheder Kronprinsen og Prins Joachim.