Partiformand overbevist om broforfald af køretur

Godt 65 demonstranter mødte op for at gøre K-formanden opmærksom på behovet for en ny Storstrømsbro. Foto: Claus Hansen

Søren Pape Poulsen oplevede selv Storstrømsbroens sørgelige tilstand

Offentliggjort Sidst opdateret

Det krævede ikke de store overtalelsesevner at gøre Søren Pape Poulsen fra Det Konservative Folkeparti opmærksom på, hvor forfalden Storstrømsbroen efterhånden er, og hvor meget byggeriet af en ny én af slagsen presser sig på, da partiformanden lørdag eftermiddag gjorde holdt nedenfor den på parkeringspladsen over for Falstria.

Sådan oplevede partifællen Bent Jørgensen, som sammen med godt 65 andre deltog i den lille demonstration, fra Guldborgsund Byråd det.

- Vi havde egentlig forberedt os på, at vi enten ville gå eller køre i bil over Storstrømsbroen for at vise Søren Pape Poulsen skaderne på broen, men det var slet ikke nødvendigt, forklarer han og fortsætter:
- Søren var kommet i bil fra København og var kørt over broen, og da han ankom, var hans første kommentar: “I har overbevist mig. Jeg har ved selvsyn konstateret, da jeg kørte over broen, at den er i en meget ringe stand, og jeg vil gøre mit til, at vi får afsat penge på finansloven, så vi kan fremrykke opførelsen af den nye bro”.

Læs mere om partiformandens besøg i mandagens udgave af Folketidende


Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed