Påsken trak tusindvis over vandet: Scandlines jubler over stor fremgang

Der har været masser af biler og passagerer på Scandlines' overfarter mellem Danmark og Tyskland i påsken. Arkivfoto: Anders Knudsen

Antallet af biler og passagerer blev markant større for Scandlines denne påske sammenlignet med påsken sidste år. Kommunikationschef tror, at årsagen blandt andet skal findes i kalenderen.

Offentliggjort Sidst opdateret

Folks lyst til at tage en tur med færgen mellem Danmark og Tyskland var markant højere i påsken år sammenlignet med sidste år.

Det er oplevelsen hos rederiet Scandlines, som sammenlignet med påsken sidste år oplevede en fremgang i antallet af biler på mere end 26 procent og en stigning i antallet af passagerer på 18 procent på overfarterne Rødby-Puttgarden og Gedser-Rostock i de to påskeuger, oplyser rederiet i en pressemeddelelse.

- Vi er meget tilfredse med, hvordan påsken forløb. Det er glædeligt at se så mange rejsende benytte sig af vores overfarter – og endnu mere glædeligt, at alt forløb planmæssigt og uden driftsforstyrrelser, siger Scandlines' COO Michael Guldmann Petersen i pressemeddelelsen.

Gode muligheder for at opleve lunt forår

Det vides ikke med sikkerhed, hvorfor påsken blev så meget bedre i år, men rederiets kommunikationschef Anette Ustrup Svendsen har et bud.

- Jeg tror, det skyldes, at påsken ligger sent i år, og det har givet folk gode muligheder for at komme ned og opleve lune forårstemperaturer uden at skulle køre alt for langt sydpå. Men jeg håber også, at det er fordi, vi har et fleksibelt produkt, som kunderne sætter pris på, siger hun.

Scandlines har forsøgt at få campingkunderne til at benytte sig af afgange udenfor de mest travle perioder om dagen ved at fjerne længdetillægget for køretøjer over seks meter på afgangene i aften- og nattetimerne samt tidligt om morgenen.

- Det betyder noget på de dage, hvor der er mange biler. En bil med campingvogn fylder jo det samme på færgen som to biler uden campingvogn, forklarer Anette Ustrup Svendsen.

Og tiltaget har da også haft den ønskede effekt ifølge pressemeddelelsen fra Scandlines.

- Vi kan se tydelige udslag i campisternes bookingmønstre – de har rykket sig fra populære tidspunkter midt på dagen til tidlig morgen og tidlig aften, siger Lars Kyrø, der er Head of B-t-C Passengers i Scandlines, i pressemeddelelsen.