Plads til både juletræ og eidfest

Foto: Anders Knudsen (arkiv)

Offentliggjort Sidst opdateret

I Kokkedal kan de ikke blive enige, om de skal have juletræ eller ej i et multikulturelt boligområde.

Men i Lindholmkvarteret i Nykøbing hvor hovedparten af byens borgere med anden etnisk baggrund bor er juletræet ikke til debat

-Selvfølgelig skal vi have juletræ. Det handler om gensidig respekt og ikke om religion, slår Werner Ifversen Madsen fast. Han er formand for afdeling 9, der har 120 lejligheder på Gedservej, hvoraf de cirka 80 er beboet af familier med anden etnisk baggrund end dansk.

Yassier El-Sayed har siddet i afdelingsbestyrelsen sammen med Werner Ifversen Madsen gennem mange år, og han er enig.

- Vi hygger os, og jeg kan ikke huske, at der nogensinde har været en diskussion eller konflikt om jul eller andre højtider. Vi har plads til alles traditioner, siger han.

Der bliver både holdt julefester og eidfester i området.