Politidirektør: Nu skal der ryddes op i bunkerne
politidirektør Lene Frank. Arkivfoto Foto: Claus Hansen
Claus Hansen
Sagsbunker og fartkontrol prioriteres højt.
De mange politifolk fra Sydsjællands og Lolland-Falster Politi, som siden februar har været udstationeret i Købehavn på grund af forøget terrorberedskab, vender fra 1. september tilbage.
Omkring 20 procent af det daglige mandskab i den lokale politikreds har arbejdet i København. Det har betydet ekstra lange vagter både til de udstationerede og til de, som har skulle passe den daglige dont lokalt. Omkring 30.000 overarbejdstimer er det blevet til i den lokale politikreds.
Men i første omgang prioriterer politidirektør for Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi Lene Frank ikke afspadseringen højest.
- Vi skal have folk hjem til at få has på de store bunker af sager, som har måttet vente, og vi skal have færdselspolitiet ud på vejene, hvor de er bagefter med deres målsætning.
Politikredsen har modtaget knap seks millioner kroner til betaling for det ekstra arbejde, og politidirektøren regner med, at man i løbet af de næste måneder får regnet på, hvor mange overarbejdstimer der vil blive udbetalt, og hvor mange og hvornår der skal afspadseres.
- Afspadseringen behøver jo ikke at afvikles her og nu. Nu skal vi have gang i den sagsbehandling, som har ligget stille først og fremmest, slår politidirektøren fast.
Det vides endnu ikke, om den lokale politikreds igen skal udstationere folk i København. Foreløbig er det forhøjede beredskab fastlagt til og med oktober. Om det forsætter med ekstra indkaldt personale fra provinsen, eller det bliver en helt andet konstellation, vides endnu ikke. Det kommer an på Rigspolitiets vurdering og beslutning.
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker