Politiet efterforsker stadig sag om dødfunden 18-årig

Arkivfoto af politiet, der arbejder i det område, hvor Tobias Elkjær blev fundet. Foto: Jan Knudsen

Der florerer en del rygter om, hvordan 18-årig endte i indrefjorden i Nakskov.

Offentliggjort Sidst opdateret

Politiets afdeling for personfarlig kriminalitet efterforsker stadig sagen om 18-årige Tobias Elkjær Pedersen, der 11. august blev fundet død i sivene ved indrefjorden i Nakskov.

Det oplyser Steen von Würden, politikommissær i Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi.

- Vi mangler fortsat svar på obduktionsprøver fra retsmedicinerne, som blandt andet skal klarlægge, hvilken tilstand han var i, da han endte i vandet, fortæller Steen von Würden.

Tobias Elkjær Pedersen blev sidst set i live 22. juli i Nakskov - og han har derfor formentlig ligget i sivene i noget tid, inden han blev fundet 11. august.

Netop ved obduktionen blev der fundet vand og slim i lungerne, som peger på, at Tobias Elkjær Pedersen har været i live, da han endte i kanalen i indrefjorden.

Steen von Würden kan ikke afvise med 100 procents sikkerhed, at der er sket en forbrydelse.

- Men på den anden side er der intet i efterforskningen, der foreløbig tyder på, at der er sket en forbrydelse, siger Steen von Würden.

Læs mere om, hvordan politiet forholder sig til rygterne i torsdagens udgave af Folketidende

Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed