Hvem er manden, der blev fundet død i Grønsund lørdag formiddag? Foto: Claus HanseenClaus Hanseen
Flere har henvendt sig med tip om, hvem den druknede mand fra Grønsund kan være.
David ArnholmDavidArnholm
OffentliggjortSidst opdateret
Hvem er den mand, der blev fundet død i Grønsund ved Kongsnæs lørdag formiddag? Det ved politiet endnu ikke.
- Vi har fået nogle henvendelser. Nogle har givet nogle tips, og dem arbejder vi med, men vi ved stadig ikke, præcis hvem han er, fortæller vagthavende ved Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi lørdag aften.
Arbejdet med at identificere den døde mand kompliceres af, at han ikke bar nogen form for identifikationspapirer. Det eneste, han havde på sig, var 25 kroner i småmønter. Han matcher heller ikke nogen personer, der er meldt savnet, så politiet håber, at et tip kan opklare mysteriet.
Manden er omkring 50-60 år gammel og cirka 170 centimeter høj. Han er almindelig af bygning, har gråt hår og et gråt, kort fuldskæg. Han var iført en gullig jakke, blå bukser og sorte sikkerhedsstøvler.
- Det er hvad vi har på ham, så vi håber, nogen vil ringe og fortælle, de savner ham, siger vagthavende ved politiet.
Annonce
Har du oplysninger, der kan hjælpe politiet, så ring 114.
Lørdag formiddag blev en mand fundet druknet ved Kongsnæs Strand, Stubbekøbing. Men hvem er han? Foto: Claus HansenClaus Hansen
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde