BILLEDSERIE: Alle de nye medarbejdere er blevet fundet, og håndværkerne har arbejdet på højtryk.
Anne FenshøjAnneFenshøj
OffentliggjortSidst opdateret
- Vi er klar til at åbne indenfor en måned, det lover vi!
Sådan lyder det fra Jesper Boysen, administrerende direktør af elektronik- og hvidevarekæden Power, der inden længe åbner en ny butik i Guldborgsundcentret i Sundby.
I går fik Folketidende lov til at kigge indenfor i den 2.000 kvadratmeter store butik, der ligger der, hvor der før var en Punkt 1 og Poppi Dyrecenter.
De to butikker er slået sammen til et stort rum, hvor de over 6.000 forskellige varer er delt op i afdelinger fra mobiltelefoner til køkkener.
I hver af de forskellige afdelinger er det et team af medarbejdere, der er specialiseret indenfor de forskellige vareområder.
Annonce
Det betyder også, at en stor mængde forskellige medarbejdere skulle findes. - Vi regnede med at hyre 40, men det blev altså til 55. Vi fik over 1.500 ansøgninger, og vi er så imponeret over interessen, fortæller Jesper Boysen.
Læs mere om forberedelserne i den nye Power-butik i Folketidendes papiravis tirsdag og klik på billedet herover for at se flere billeder.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned