Pris til museum for fornyelse
Leif Plith Lauritsen ved åbningen af udstillingen i midten af oktober 2017. kig på den nye og obskure udstilling, Foto: Claus Hansen
Claus Hansen
Fornem hæder til Museum Lolland-Falster.
I weekenden har Museum Lolland-Falsters ved en historiemesse i
Øksnehallen i København modtaget en fornyelsespris til et formidlingsprojekt, som særligt har formået at forny formidlingen af historie i Danmark.
"Museum Obscurum" er en fortælling om hvad vi tror på, hvad vi ikke tror på - og hvad vi gerne vil tro på, fortæller museet.
Museum Lolland-Falster åbnede udstillingen i oktober 2017 i Nykøbing og den har skabt opmærksomhed i det danske museumslandskab ved blandingen af fiktion, fakta, museumshistorie, vampyrisme og meget andet - og på en anderledes måde end det hidtil er set.
Prisens formål er at fremhæve og præmiere nye, nyskabende, overraskende og anderledes måder at formidle historie og kulturarv og gøre dem tilgængelige for flere mennesker."
Juryen bag tildelingen udtalte ved prisuddelingen til lokale udstilling.
- Det er et projekt som på flere måder lever op til kravene for prismodtagelsen. At tage udgangspunkt i fysiske konstruktioner af et fiktivt univers er et nyt greb, som samtidigt forholder sig aktivt til tidens brug af problemstillinger omkring "fake news" og informationsvalitet. Det er en tilgang som kan inspirere andre og som kan appliceres på mange andre former for formidling. Dommerkomiteen ønsker desuden også at fremhæve det her produkt, da der er tale om en udstilling, der er lavet uden stort økonomisk tilskud i form af særlig finansiering og fondsmidler i øvrigt. Det gør at projektet og hele dets hovedgreb til god inspiration for mange uanset økonomiens størrelse."
Museum Obscurum er skabt af Leif Plith Lauritsen og Erik Kristiansen samt Museum Lolland-Falsters medarbejdere.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde