Racerbane-projekt kæmpe aktiv for Lolland
Foto: Grafik: Produktzion Reklamebureau
Grafik: Produktzion Reklamebureau
Kommunen har givet grønt lys til forprojektering af Danmarksringen, som kan blive landets største motorsportsanlæg.
Standardvogne, gokarts, formelklasser. Landets største motorsportsanlæg, Danmarksringen, kan meget vel komme til at ligge ved Rødbyhavn i 2021, når Femern-byggeriet er ved at være ved vejs ende.
Det står klart efter et møde mellem Lolland Kommunes økonomiudvalg og projektholder Roskilde Racing Center, hvor kommunen har givet grønt lys og en forhånds-tilkendegivelse om, at banen kan etableres dér, hvor Femern-byggeriet skal være, når det er færdigt.
- Det er et kæmpe aktiv for Lolland og Rødbyhavn, som skal til at definere sig som en ny type by efter Femern-byggeriet, lyder det fra borgmester Holger Schou Rasmussen (A), som påpeger, at der med halvanden times kørsel til Hamborg og det samme til København også vil være udsigt til et øget antal turister.
Læs meget mere i torsdagens Folketidende.
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker