Redning Danmark klar til at hjælpe Falck

Redning Danmark i Toreby. Foto: Anders Knudsen

Bilister med abonnement hos Falck kan blive hjulpet af Redning Danmark.

Offentliggjort Sidst opdateret

Tirsdag meddelte Falck, at Falck Assistance flytter biler og 11 medarbejdere fra Nykøbing til Næstved. Redning Danmark er klar som underleverandør.

Fra første marts vil der ikke længere være vejhjælpsbiler fra Falck stationeret på Lolland-Falster.

Falck Assistance, som står for blandt andet vejhjælp, flytter sine 11 medarbejdere, fejebladbiler og ATV biler fra Nykøbing til Næstved.

Men når en bilist kører i grøften eller skal have starthjælp, er det heller ikke nødvendigvis en Falck bil, som kommer til undsætning, selvom bilejeren har abonnement hos Falck. Det kan ligeså godt være bilerne fra Redning Danmark i Toreby, som kommer til hjælp, da de har kontrakt som underleverandør til Falck.

- Vi kører i forvejen som underleverandør for Falck og kommer der flere opgaver lokalt, fordi man nu flytter Falck Assistance fra Nykøbing til Næstved er vi klar, siger Anders Jalkiewicz fra Redning Danmark i Toreby, som dækker opgaver på Sjælland og Lolland-Falster.

Redning Danmark i Toreby har omkring 15 fuldtidsmedarbejder og ligeså mange deltidsansatte, lige stationen har eget værksted, til servicering og vedligeholdelse af de 22 biler, som der rådes over i Toreby.