Revy klar med ekstraforestillinger

Arkivfoto. Foto: Flemming Keith Karlsen.

Nykøbing F. Revyen er så populær, at der nu opsættes flere forestillinger.

Offentliggjort Sidst opdateret

Der er solgt så mange billetter, at Nykøbing F. Revyen nu er klar med ekstra forestillinger. Den første forestilling er allerede i morgen. Indtil videre bliver det til fire ekstra forestillinger denne sæson.

- Det går rigtig godt, og vi er glade og tilfredse, lyder det fra Flemming Krøll, der dog ikke kan fortælle, hvor mange billetter, der indtil videre er solgt.

Men hvorfor går det egentlig så godt?

- Revyerne i Danmark har opnået stor popularitet gennem de seneste par år, og det er nok en af grundene til, at der også kommer mange her, lyder buddet fra Flemming Krøll.

- Selvom vi annoncerer, så tror jeg det bedste er, når fru Jørgensen har været inde at se revyen og har haft en god oplevelse, og hun så fortæller om den oplevelse til sin nabo eller sin datter. Det betyder meget, siger Flemming Krøll, der i år fejrer 25 års jubilæum.

Flemming Krøll og resten af årets revytrup er at finde på de skrå brædder i Nykøbing F. Teatret frem til 29. august.