Ridder af Leopoldordenen
Foto: Polfoto
Polfoto
Falstringen John Rosenhøj blev i går hædret med en fornem belgisk orden.
“På foranledning af udenrigsministeren, har det behaget HANS MAJESTÆT KONG FILIP, som et udtryk for erkendtlighed for beviste tjenester, ved kongelig beslutning af 18. oktober 2013, at tilkende den borgerlige orden RIDDER I LEOPOLDSORDENEN til hr John ROSENHØJ, Stifter og Generaldirektør for Antwerp Diamond House NV i Brugge.”
Sådan stod der på chartret, da den 63-årige falstring John Rosenhøj med rødder i Nykøbing F. og på Sydfalster ved en højtidelighed i Brugge i går blev hædret med den fornemme belgiske Leopoldorden.
Den fornemme orden, der blev overbragt af Brügges borgmester Renaat Landuyt, må ses som en anerkendelse af den personlige og målrettede indsats, som John Rosenhøj i en periode på snart 25 år har ydet indenfor det belgiske museumsliv og diamantindustri.
John Rosenhøj har gennem 15 år drevet et unikt diamantmuseum i den belgiske by Brugge og i de seneste år også et hotel.
Det er så vidt vides kun meget få civile danskere, som er tildelt den fornemme belgiske orden, men pudsigt nok er en af modtagerne også fra Lolland-Falster nemlig maribonitten, kaptajn Peter Christian Richard Gluud (1857-1905), som gennem en periode var aktiv som skibsfører i Belgisk Congo.
Læs mere i dagens udgave af Folketidende.
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde