Risiko for glatte veje i morgentimerne

Den seneste tids sne og frost er så småt ved at blive afløst af tøvejr og regnvejr. Men overgangsperioden kan gøre situationen på vejene lidt svær at forudsige.

Vejfolkene i de to lokale kommuner melder dog generelt om fine veje mandag morgen.

I Lolland Kommune medels de største kommunale veje, de såkaldte klasse 1-veje, generelt farbare og saltede. De lidt mindre klasse 2-veje er ryddet, men de kan være sne- og isglatte. Saltning er dog påbegyndt, oplyser kommunen.
Lidt værre ser det ud på de små klasse 3- og 4-veje. Her er enkelte veje mandag morgen stadig lukkede, men snerydningen er i gang, og det forventes, at alle veje vil blive åbnet i løbet af formiddagen, oplyser kommunen i en pressemeddelelse.

I Guldborgsund Kommune fortæller driftschef Tom Hansen, at situationen generelt ser fornuftig ud.
- De mindre biveje kan stadig være glatte, men ellers er alt ved at være gennemsaltet nu, sagde han ved 07.20-tiden.

Vejdirektoratet melder om isglatte veje på statsvejene i Guldborgsund Kommune, mens der ikke er meldinger om nogen problemer i Lolland Kommune.

Der meldes ikke om problemer i den kollektive trafik.

Foto: Claus Hansen, arkivfoto

De større veje er saltede og farbare, men der kan være lidt problemer på de mindre veje med sne og is.

Offentliggjort Sidst opdateret