Et ældre ægtepar fik røgskader, da der opstod brand påkomfuret. Foto: Jan KnudsenJan Knudsen
To brande på Sydvestlolland lørdag eftermiddag indenfor kort tid.
Marianne KnudsenMarianneKnudsen
OffentliggjortSidst opdateret
Lørdag klokken 17.44 blev Falck i Nakskov kaldt til brand i en dobbeltgarage, der ligger klos op ad huset på Tillitzevej 6 i Tillitze.
Men 16 minutter senere måtte indsatsleder Jens Rasmussen forlade stedet for i stedet at rykke til Læsøvej 14 i Vestenskov - og kalde hold to af brandmænd.
Det ældre ægtepar i huset var i gang med at lave mad. Noget antændte og satte ild i emhætten, og branden bredte sig til førstesalen.
Parret forsøgte selv at slukke ilden, inden det slog alarm, og Jens Rasmussen valgte at løbe ind i huset uden røgdykkerudstyr og redde manden ud, da han ankom til stedet. Kvinden stod udenfor huset.
Både den svært røgforgiftede mand og hans kone blev kørt på sygehus i hver sin tilkaldte ambulance.
Annonce
Hele huset er fuldstændig røgskadet, oplyser indsatslederen.
På Tillitzevej 6 har ejeren, Jens Fog, netop i fredags sat sit flot istandsatte hus til salg:
- Jeg var væk i 20 minutter og havde sat en boremaskine til opladning i garagen. Da jeg kom tilbage stod flammerne op af taget, fortæller han.
Fra indsatsleder Jens Rasmussen er der stor ros til Jens Fog for at have fået lukket garageportene, så der ikke kom ny ilt til, der kunne nære branden.
Brandmændene fik slukket branden og undgik, at der også gik ild i en parkeret bil. Garagens undertag er dog smeltet, så hele taget skal formentlig af for at udbedre skaden, vurderer ejeren.
Brandvæsnet blev på kort tid kaldt ud to gange. Foto: Jan KnudsenJan Knudsen
I Vestenskov fik et ældre ægtepar brug for brandvæsnets hjælp. Foto: Jan KnudsenJan Knudsen
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker