Ros til årsregnskab trods udfordringer
Foto: Anders Knudsen
Anders Knudsen, arkivfoto
Med et driftsoverskud på knap 156 millioner kroner for 2013 er der grund til optimisme i Lolland Kommune. Også selvom sidste års regnskab lå på 220 millioner.
- Det er på mange måder et godt regnskab, lød det fra Lolland-borgmester, Holger Schou Rasmussen (A) på torsdagens byrådsmøde, hvor stort set alle byrådspolitikere udtrykte tilfredshed med kommunens årsregnskab for 2013. Specielt taget i betragtning af de befolkningsmæssige udfordringer, som stiger år for år.
Fra flere sider lød opfordringen derfor på, at man i kommunen skal være bedre til at løfte hovedet og tale Lolland op frem for kun at fokusere på landsdelens fiaskoer. Og med årsregnskabet for 2013 samt nye og kommende anlægsprojekter er der mange gode grunde.
Læs meget mere om Lolland Kommunes regnskab i fredagens udgave af Folketidende.
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker