Russisk skib med bevæbnede soldater set ude for Femern-byggeriet
Ekstra Bladet afslører, at et russisk spionskib er blevet spottet nær Femern Bælt-tunnelen.
Et af den russiske spiontjeneste Gugis skibe, Evgeny Gorigledzhan, blev set sejlende i de danske farvande flere dage i oktober. Ombord var bevæbnede russiske soldater. Det skriver Danwatch og Ekstra Bladet.
Skibet, kendt for at kortlægge infrastruktur på havbunden, sejlede omkring Femern Bælt, nær den kommende tunnel mellem Danmark og Tyskland. Denne manøvre blev betragtet som "mistænkelig" af orlogskaptajn Jens Wenzel Kristoffersen.
Amatørfotografer fangede også billeder af bevæbnede russiske soldater ombord, da skibet sejlede under Storebælt den 16. oktober. Søværnet reagerede først efter skibet passerede Storebæltsbroen, og patruljeskibet Diana eskorterede russerne videre den aften.
Holland har også erklæret sin bevidsthed om skibets tilstedeværelse i deres farvande, mens den britiske flåde har valgt ikke at kommentere på den specifikke operation. Forsvaret i Danmark og den russiske ambassade har endnu ikke reageret på henvendelser.
Spiontjenesten Gugi er kendt for at spore vestlig infrastruktur under havoverfladen.
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker