Savner værktøj til at sætte skik på dåvildt-bestand
Foto: Henning Kørvel
Henning Kørvel
For stor hjortejagt på Sydlolland.
For stor afskydning af unge hjorte. Mangel på store hjorte fra fem år og op. For stort antal hundyr i bestanden i forhold til hjorte. Skæv køns- og aldersfordeling.
Forholdsvis enkelt er det at finde svaghederne i den nuværende forvaltning af dåvildt på Sydlolland, hvor der på fri vildtbane står cirka 1.400 stykker dåvildt, hvorimod dåvildtbestanden på Nordøstlolland og Falster stadig er under opbygning, og således ikke har akut behov for forvaltningsplaner.
Helt så enkelt er det imidlertid ikke for Hjortevildtgruppen for Lolland-Falster og Møn at udarbejde oplægget til en forvaltningsplan til forbedring af afskydningen af dåvildt på Sydlolland.
- Det er svært at løbe arbejdet med et oplæg til en forvaltningsplan i gang, når vi ikke har en form for oplæg, som fastlægger rammerne for vores indsats, beklager hjortegruppens formand, Kristian Stenkjær.
Læs mere om problematikken i Folketidendes papiravis lørdag.
Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned