Saxenhøj-får skambidt af hunde

Ved det første tilfælde for halvanden måneds tid siden, hvor tre får blev skambidt, blev resten af flokken så skræmt, at dyrene flygtede ud i Maltrup Sø bag ved det grønne område, fortæller Sascha Hansen. Foto: Anders Knudsen

Besøgsgården Saxenhøj har måttet flytte geder og får fra offentligt areal, efter løse hunde har bidt dem.

Offentliggjort Sidst opdateret

Den seneste halvanden måneds tid har ikke været god for får og geder på Besøgsgården Saxenhøj ved Sakskøbing, for her har flokken to gange oplevet løse hunde, som har vist tænder og bidt til.

Første gang gik det ud over tre får, og for nogle dage siden gik det så hårdt ud over en ged, at besøgsgården måtte få den aflivet.

- Det allerværste er, at nogen har set et dyr i nød uden at gøre noget. Det er virkelig træls, at der er nogle, der bare vælger at gå, når der er dyr, der ligger og lider, siger daglig leder Sascha Hansen, som nu har flyttet dyrene, fordi hun ikke længere tør at lade dem gå i den frittilgængelige fold ud til Maltrup Sø.

Læs hele historien i Folketidendes papiravis fredag.

Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed