Se billederne: Musikskoleelever spillede julen ind i en næsten udsolgt Klosterkirke

Musikskoleelever over flere generationer viste, hvad de havde lært i løbet af året. Foto: Guldborgsund Kommune

Det er en fast tradition, at eleverne fra Guldborgsund Musikskole spiller julekoncert i Klosterkirken. Og opbakningen var stor.

Offentliggjort Sidst opdateret

Der var ikke mange tomme sæder på bænkene i Klosterkirken torsdag aften – ja der var i hvert fald ikke en eneste uberørt bænk at spotte, for Guldborgsund Musikskole havde indkaldt til den årlige Julekoncert, og det trak, traditionen tro, fristes man til at sige, folk af huse.

Musikalsk kom de mange tilhørere gennem en bred pallette af musik; som det allerførste blev al lys i kirken slukket, og en flok af de yngre sangere gik Lucia-optog ned gennem kirkerummet.

De yngste gik Lucia-optog igennem kirken. Foto: Guldborgsund Kommune

Derfra fulgte alt fra popmusik til klassiske stykker; julesange fra populære og ganske aktuelle julekalendre fra de yngste og helt op til fejlfrie udgaver af kendte komponisters værker fra de ældre og noget mere øvede elever.

Foto: Guldborgsund Kommune


Foto: Guldborgsund Kommune
Foto: Guldborgsund Kommune
Foto: Guldborgsund Kommune
Foto: Guldborgsund Kommune
Foto: Guldborgsund Kommune
Foto: Guldborgsund Kommune
Foto: Guldborgsund Kommune
Foto: Guldborgsund Kommune

Hele seancen sluttede med stående applaus fra samtlige fremmødte – og et stort, rungende tak for koncerten fra kirkens repræsentant.