Seks-cifrede Lotto-gevinster i tre lokale byer

Juletiden bliver efter alt at dømme lidt sødere end ellers hos ikke færre end tre lokale lottospillere.

I forbindelse med trækningerne i Onsdagslotto trækkes der hver onsdag i december også lod blandt de præmiegivende rækker om 20 gange 100.000 kroner ekstra.

I sidste uge faldt en af disse ekstragevinster på en kupon, der var solgt hos Euro Spar i Maribo, og i denne uge er der så hele tre lokale ekstragevinster.

Den ene er vundet på en kupon, der er købt hos Dagli' Brugsen i Gedser, den anden i Super Best i Nykøbing, og den tredje på en kupon købt hos Super Brugsen i Sakskøbing, oplyser Danske Spil på sin hjemmeside.

Onsdagens million-lottogevinst blev iøvrigt vundet i Finland.

Foto: Polfoto, arkivfoto

I sidste uge var det i Maribo, og i denne uge er det så i Gedser, Nykøbing og Sakskøbing, at der er udtrukket vindere af "trøstepræmier" hos Danske Spil.

Offentliggjort Sidst opdateret