Selvtrænere danner ny forening
Bo Skov Andersen (til højre) og Charlotte Skov var blandt de selvtrænere, som gjorde oprør mod brugerbetaling. Foto: Flemming Keith Karlsen
Flemming Keith Karlsen
Selvtrænere forener sig, så de kan modstå, hvis politikere igen får kig på brugerbetaling.
Politikerne opgiver nu at opkræve brugerbetaling af de borgere, som benytter Guldborgsund Kommunes genoptræningsfaciliteter til selvtræning.
Dermed er selvtrænernes massive protester i form af debatindlæg i Folketidende og en underskriftsindsamling blevet hørt.
Og selvtrænerne ruster sig nu til at stå sammen, hvis politikerne igen finder på at begynde at tage betaling for at bruge de kommunale træningscentre.
- Vi er blevet opfordret til at danne en forening, som kan tale selvtrænernes sag overfor kommunen, og det vil jeg gerne forsøge at løbe i gang, siger initiativtageren Bo Skov Andersen, Majbølle, som blandt andet stod bag indsamlingen af underskrifter.
Læs mere om den ny forening i onsdagens Folketidende, og også at sagen om brugerbetaling tages op i forbindelse med budgettet for 2016, i onsdagens udgave af Folketidendes papiravis.
Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde