Skib med sprængfarlig last og revner i skroget kommer forbi Lolland og Falster

Storebæltsbroen er et af de steder, som fragtskibet MV Ruby efter planen vil passere, mens skibet er i dansk farvand. (Arkivfoto).

Søfartsstyrelsen har krævet, at skibet MV Ruby får en lods til at hjælpe det på vej gennem dansk farvand. Turen går blandt andet tæt forbi Sydhavsøerne med en last på 20.000 ton af et sprængfarligt stof.

Offentliggjort Sidst opdateret

Opdateret: Fragtskibet sejler alligevel ikke ind i dansk farvand lørdag og ligger lørdag eftermiddag fortsat 200 kilometer vest for Danmark, hvor det afventer instrukser.

Fragtskibet MV Ruby, der er lastet med flere ton sprængfarlige kemikalier, vil efter planen sejle ind i dansk farvand i løbet af lørdag.

Det oplyser DanPilot, statens lodsvirksomhed, fredag aften, til Ritzau.

Skibet vil formentlig passere Skagen lørdag aften, og her vil en lods fra DanPilot gå om bord.

20.000 ton

Skibet har ifølge norske myndigheder 20.000 ton ammoniumnitrat om bord.

Ammoniumnitrat bruges til at lave gødning, men kan også bruges til at lave sprængstoffer.

Det var det samme stof, der i 2020 forårsagede en voldsom eksplosion på havnen i Libanons hovedstad Beirut, hvor 200 mennesker døde. TV2 skriver, at skibets last ifølge flere medier er over syv gange så stor som mængden, der eksploderede i Beirut.

Lørdag kort før middag befinder skibet sig, ifølge hjemmesiden vesselfinder.com, i Nordsøen omtrent 200 kilometer vest for Skagen.

Det bliver trukket af slæbebåde, og det vil det også blive på turen gennem dansk farvand.

Skibet vil til Litauen for at få repareret nogle skader, men landet har afvist at tage imod det på grund af lasten. Det samme har Norge tidligere gjort.

Står formentlig af i Gedser

Det har været et krav fra Søfartsstyrelsen, at RV Ruby ledsages af slæbebåde gennem dansk farvand. Styrelsen har også krævet, at skibet tager en lods om bord, skriver styrelsen i et skriftligt svar til Ritzau.

Det er normalt ikke et krav i Danmark.

- Søfartsstyrelsen er opmærksom på skibets begrænsede manøvreevne, og at skibet er lastet med farligt gods. På den baggrund har vi opsat en række betingelser for at opretholde sejladssikkerheden.

- Vi har således påbudt MV Ruby at bruge slæbebådsassistance og lods i forbindelse med skibets gennemsejling af danske farvande. Danske myndigheder følger nøje skibets sejlads i forbindelse med gennemsejlingen, skriver Søfartsstyrelsen.

På nuværende tidspunkt er aftalen, at den danske lods står af, når MV Ruby når til Gedser.

Artiklen fortsætter efter billedet...

Lørdag klokken 12 befinder MV Ruby, deb røde prik, sig vest for Danmark. Ruten mod Litauten går syd om Lolland og Falster. Skærmfoto: Vesselfinder.com

Det kan dog også blive aktuelt, at lodsen bliver om bord indtil Allinge på Bornholm, oplyser DanPilot.

Forinden skal det store skib gennem både Kattegat og Storebælt.

Suspekt færden

Det sprængfarlige kemikalie blev lastet i den russiske havn Kandalaksha på Kolahalvøen, har Information og Danwatch tidligere skrevet.

Jacob Kaarsbo, der er senioranalytiker hos Tænketanken Europa, og som tidligere har arbejdet 15 år i Forsvarets Efterretningstjeneste, siger til DR, at skibets færden efter afgang fra Rusland har været "suspekt".

Skibet har på sin vej passeret tæt på en Nato-base ved Tromsø i det nordlige Norge og ved olie- og naturgasinstallationer ved Bergen.

- Hele sejlmønstret kan godt antyde, at det ikke bare er, fordi man skal have noget gødning fra A til B, men at der kan ligge andet bag. Det mest sandsynlige er, at det er et led i den her hybridkrig, hvor man på en eller anden måde gerne vil skræmme, og man vil se, hvordan de nordiske lande reagerer, når det kommer i nærheden af vores kyster og kritiske installationer, siger han til DR og tilføjer, at han ikke frygter, at man vil "lade den her flydende bombe gå af omkring Storebæltsbroen".

Stødte på grund

I forbindelse med udsejlingen fra havnen i Rusland stødte skibet på grund.

Der kom skader på skrog, ror og skrue, og nu er skibet i en sådan forfatning, at det ikke kan manøvrere alene. Derfor bruges der slæbebåde. Det betyder også, at skibet skyder en fart langt under det normale niveau.

Ifølge DanPilot havde MV Ruby fredag aften en fart på omkring fire knob. Normalt vil et lignende skib kunne sejle 12 knob, lyder det.

Lodsvirksomheden kan fredag aften ikke oplyse noget estimat for, hvor lang tid det vil tage for fragtskibet at tilbagelægge turen gennem dansk farvand.